31 Ağustos 2015 Pazartesi

Günlerden Piknik


Şu aralar sonbaharı karşılamakla meşgulüm, üşüyüp sırtıma bir şey almamakla, okumakla, mutfakta yeni denemelerle, benim için hep yılın başı anlamı taşıyan sonbaharla yenilenmeye çalışmakla..Ama denemelerin sonuçlarını da sizlerle paylaşmadan duramıyorum, sizler de deneyin hemen, bizim gibi mutlu olun yerken istiyorum, aynı damak tadını birlikte yakalarsak, birlikteymişiz o piknikte gibi hissederiz gibi geliyor hep..

Torpil, külah adı her ne ise olayını keşfettim ya, milföy hamurunun o pratikliğini, bol yağından gelen lezzetine alıştı ya iyiden iyiye damağımız, oradan devam ediyorum işte bu aralar..Muzlu Torpil bu seferki de..Artık kremaları da aceleye getirip, daha az iş, daha çok piknik havalarındayım, bu gidişat nedir, nasıldır size bırakıyorum artık:)) 
5 adet milföy
1 pk. Creme Ole Muzlu
80 gr.Krema
80 gr.Beyaz Çikolata
Süt
Toz Antep Fıstığı
Pudra Şekeri
·          
Bir tencerede krema ısıtılıp, beyaz çikolata içine eklenerek ateşten alınır. Oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir. Bu arada milföy hamurları merdane ile uzunlamasına açılıp, her biri 5 şerit olacak şekilde kesilir. Torpil kalıplarına sarılarak 200 C fırında 20 dak. kızarana kadar pişirilir. Külahlar soğurken muzlu Creme Ole üzerindeki tarife gore sütle çırpılır. İçine oda sıcaklığındaki beyaz çikolata eklenip tekrar çırpılarak buzdolabında soğumaya bırakılır. Külahların içine krema sıkma torbası ile muzlu krema sıkılarak, baş kısımları antep fıstığına batırılır. Üzerilerine pudra şekeri serpilerek servis yapılır. 

Afiyet Olsun. Günün tavsiyesi: Fırsatını bulduğunuz an, bu serin havalarda güzel bir ağaç altına kuruluverip, sıcak bir şeyler eşliğinde doğayı seyredin, ağaçların, denizin, bulutların, kedilerin, çimenlerin, martıların, karıncaların o yaz sonu telaşını izleyin, izleyin ve yaşamanın aslında bizim ona yüklediğimiz o bin bir anlam kadar karmaşık olmadığını, o sandalyede oturan sizin aslında sadece o döngünün küçük, önemsiz parçalarından biri olduğunuzu bir defa daha hayretle fark edin..Biz olmasak da dönecek bir dünyada, birbirlerini izleyecek günlerde, gecelerde, mevsimlerde bizden geriye bir piknikteki kahkahadan, hatırlandıkça gülümsetecek birkaç anıdan başka ne bırakabiliriz ki sevdiklerimize? Evet, bir kaç da renkli post ve denenmiş tarif belki, sadece bu blogu bilip, üşenmeden gelip, okuyanlara kalacak..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ne dersiniz?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...